reklama

Silový tréning v hypoxickom prostredí

Posledných zhruba 10 rokov prebiehali výskumy ohľadom silového tréningu v hypoxickom prostredí. Počas nich sa zistilo, že lokálna hypoxia môže zvýšiť svalovú hypertrofiu i svalovú silu. Tento druh tréningu sa nazýva ako „kaatsu tréning“ a bol výsledkom prakticko-vedeckej činnosti Yoshiakiho Sata, ktorý ho vynašiel. Tréning je prevádzaný tak, že svalu ktorý chceme trénovať, zamedzíme prísun kyslíka (zaškrtíme ho) a potom ho veľmi ľahkým odporom zaťažujeme. Ako veľkým, s akým počtom opakovaní, sérií a odpočinku je prísne individuálne (pre lepšiu orientáciu si prečítaj knihu Kaatsu training, 2005).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V nedávnom japonskom výskume (IJSPP, Volume 5, Issue 4, december 2010) sa však išlo ešte ďalej. Vedci vo výskume uvažovali o tom, že celková hypoxia nasledovaná silovým tréningom môže zvýšiť svalovú silu a hypertrofiu. Na výskum vybrali 14 univerzitných študentov, ktorých náhodne rozdelili do dvoch skupín, kde jedna trénovala v hypoxickom prostredí a druhá v normoxii. Každý tréning bol vykonávaný 70% z 1RM, 4 série po 10 opakovaní (skúmali flexiu a extenziu ramena). Študenti cvičili 2x do týždňa počas 6 týždňov a potom boli zmeraný magnetickou rezonanciou na posúdenie nárastu svalstva. Svalová sila sa posudzovala na základe 1RM.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výsledok je zaujímavý. Svalová hypertrofia bola značne vyššia v skupine, ktorá trénovala v hypoxickom prostredí, ako v skupine s normoxiou. Svalová sila sa zvýšila v hypoxickej skupine už po 3 týždňoch, kdežto v skupine s normálnym tlakom kyslíka, neboli po 3 týždňoch žiadne signifikantné zmeny. Autori sa domnievajú, že tieto výsledky by do budúcnosti mohli aspoň z časti zmeniť niektoré tréningové postupy.

Na druhej strane som sa dostal aj k štúdií, kde „kaatsu tréning" viedol až k rabdomyolíze u hokejového hráča. Túto štúdiu publikoval nórsky fyzioterapeut (CJSM, máj 2010), ktorí chcel pomôcť hokejistovi pri rehabilitácií kolena. Zaškrtil mu stehno a nariadil mu robiť extenzie (40!!! opakovaní s 12kg, čo je ľahký odpor, a potom ešte 4 série po 15 opakovaní s rovnakou váhou, odpočinok 45 s.). Po dvoch dňoch po tréningu musel byť atlét hospitalizovaný. V krvi mu namerali 12,400 jednotiek na liter kreatín kinázy. Táto látka sa vyplavuje do krvi pri rozpade svalových buniek a hodnota, ktorú som spomenul je už vysoko riziková, keďže pri nej dochádza k poškodeniu obličiek. Sami autori spomenuli, že dôvodom rabdomyolízy mohol byť príliš veľký počet opakovaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každopádne hypoxický silový tréning môže pravdepodobne prinášať výsledky, no musia sa dodržať presné pravidlá postupnosti a primeranosti, ktoré sledujú individualitu športovca. Viacej informácií môžete nájsť na našej stránke www.partofheart.eu

Štefan Čuvala PhD

Štefan Čuvala PhD

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  1x

P'art of Heart je motivačno konzultačná a tréningovo vzdelávacia spoločnosť. Zoznam autorových rubrík:  Šport a vedaZdravie a veda

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu